تماس با فروشگاه اینترنتی نقشینه : 02122337753 
تماس با ما : 02122337753

راهنمای خرید شیرآلات

راهنمای خرید شیرآلات

راهنمای خرید شیرآلات

راهنمای خرید شیرآلات توسط فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی نقشینه به همراه فیلم تهیه شده است. 

ابتدای مقاله به انواع کاربرد های شیرآلات ساختمانی و بررسی مزایا و معایب آن ها اختصاص دارد. همچنین در ادامه، مواد و قطعاتی که در ساخت شیرآلات به کار می روند، ویژگی و کارایی هر کدام عنوان شده است.

در بخش بعد شما با انواع شیرآلات و مدل های مختلفی که در آشپزخانه و سرویس بهداشتی مورد استفاده است، آشنا می شوید.

نحوه خرید، قیمت گیری و گارانتی شیرآلات را در انتهای مقاله مشاهده کنید.

فیلم راهنمای خرید شیرآلات

برای کسب اطلاع از انواع شیرآلات تولید شده، کاربردها، قطعات و متریال استفاده شده، حتما فیلم زیر را تماشا کنید.

انواع شیرآلات بهداشتی ساختمانی از نظر نوع کاربری

امروزه با توجه به نیاز مصرف کننده و تغییر در دکوراسیون و محیط سرویس بهداشتی و آشپزخانه، شیرآلات ساختمانی با کاربردهای مختلفی تولید می شود. در بعضی از محیط ها نیاز به شیرآلاتی داریم که هم فضای کمتری را اشغال می کنند و هم باعث زیبایی محیط می شوند.

از دیگر دلایلی که سبب تولید و طراحی شیرآلات با کاربرد های مختلف می شود، پیشرفت تکنولوژی می باشد. با به وجود آمدن فناوری های پیشرفته، مواد و متریال بیشتری در اختیار سازندگان شیرآلات قرار گرفته است.

بحران آب در جهان نیز سبب شده است تا تولید کنندگان، به دنبال راهی برای تولید شیرآلات جهت رفع این مشکل باشند. با توجه به مشکل بحران آب و همچنین گسترش فناوری، تولید کنندگان در سراسر دنیا به فکر طراحی و تولید شیرآلات بهداشتی هستند که به بهینه سازی مصرف آب کمک کند. 

شیرآلات بهداشتی و ساختمانی

در این قسمت ما می خواهیم تا شما را با انواع کاربرد های شیرآلات آشنا کنیم. این کاربرد ها به شرح زیر می باشد:

 • شیرآلات دو دستگیره
 • شیرآلات اهرمی
 • شیر های روکار
 • شیر های توکار
 • شیرآلات چشمی
 • شیر های کلاسیک
 • شیرآلات لمسی
شیرآلات سینک ظرفشویی اهرمی

شرکت های بسیاری در کشور عزیزمان ایران، در حال تولید شیرآلات بهداشتی هستند. شرکت البرز روز یکی از آن ها است.

البرز روز با تجربه بسیار در امر تولید شیرآلات، تمامی مدل های شیر های آشپزخانه و سرویس بهداشتی را تولید و عرضه می کند. شما برای خرید و آشنا شدن با انواع مدل ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

شیرآلات دو دستگیره

شیر هایی با دو دستگیره در سمت چپ و راست، از قدیمی ترین نوع شیرآلات می باشند. برای کم کردن فشار آب و دما می توانید از دستگیره ها استفاده کنید. کارکرد شیرآلات دو دستگیره به صورت پیچی است. 

هر کدام از دستگیره ها یا برای آب گرم استفاده می شود یا آب سرد. یعنی برای استفاده از هرکدام باید دستگیره مخصوص به خود را حرکت دهید. بنابراین جهت تنظیم دمای آب و یا مخلوط کردن آب گرم و سرد باید همزمان دو دستگیره را حرکت داده شود.

شیرآلات بهداشتی ساختمانی دو دستگیره

شیرآلات اهرمی

با گسترش تکنولوژی و تقاضا مصرف کننده، تولید شیرآلات اهرمی رواج پیدا کرد. همانطور که در بخش قبل مطالعه کردید، شیرآلات قدیمی دارای دو دستگیره پیچی جهت تنظیم فشار آب و گرمای آب بودند. اما در شیرآلات اهرمی فقط از یک دستگیره استفاده شده است.

شیرآلات اهرمی سینک ظرفشویی

استفاده از یک دستگیره در شیرآلات از اشغال محیط جلوگیری می کند. زیرا که معمولا دستگیره های اهرمی در سمت راست شیر در شیرآلات آشپزخانه و یا در وسط شیر برای شیرآلات سرویس بهداشتی هستند.

دستگیره های اهرمی کار تنظیم جریان و دمای آب را به راحتی انجام می دهند. در عملکرد اهرمی فقط کافی است برای تنظیم میزان گرمی و سرد بودن آب دستگیره را به چپ و راست حرکت دهید. همچنین برای تغییر شدت جریان آب، دستگیره را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

شیرآلات سرویس بهداشتی اهرمی

مزایا شیرآلات اهرمی

ویژگی های شیرآلات اهرمی به شرح زیر است:

 • اشغال فضای کمتر
 • تنظیم آسان دمای آب 
 • تغییر شدت جریان آب 
شیرآلات توالت اهرمی

امروزه بیشتر از 90 درصد شیرآلات تولید شده در بازار، با عملکرد اهرمی تولید می شوند. شرکت البرز روز یکی از کارخانه های تولید کننده شیرآلات اهرمی است.

البرز روز شیرآلات اهرمی را در مدل های مختلفی تولید می کند. در راهنمای خرید شیرآلات البرز روز به بررسی انواع مدل های مختلف شیرآلات اهرمی پرداخته شده است.

برای آشنایی با توضیحات شیرآلات البرز روز به لینک زیر مراجعه کنید و فیلم را نیز حتما تماشا کنید.

شیرآلات روکار

شیرآلات بهداشتی روکار، نسل قدیمی از شیرآلات هستند. اما در اغلب خانه ها از مدل روکار شیرآلات استفاده می شود. 

به شیرآلاتی که روی کابینت، سینک و سینک های روشویی قابل نصب هستند، روکار گفته می شود. همانطور که از اسم این مدل شیرآلات مشخص است، شما بعد از نصب می توانید بسیاری از اجزا را مشاهده کنید.

در هنگام خرید شیرآلات روکار به نقشه لوله کشی ساختمان و یا تعداد سوراخ های داخل سینک در آشپزخانه دقت کنید.

شیرآلات روکار اهرمی

مزایا و معایب شیرآلات روکار

در این بخش به بررسی مزایا و معایب شیرآلات روکار می پردازیم. در این صورت می توانید خرید خوبی را تجربه کنید و متناسب با محیط مورد نظر ثبت سفارش خود را انجام دهید.

مزایا شیرآلات روکار

مزایای شیرآلات روکار عبارت اند از:

 • نصب آسان و در کمترین زمان
 • قیمت مناسب 
 • تعمیر بسیار راحت شیرآلات
شیرآلات اهرمی روکار سرویس بهداشتی
معایب شیرآلات روکار

از معایب شیرآلات روکار می توان به نیاز فضای زیاد برای نصب اشاره کرد. در صورتی که از آلیاژ برنج و یا متریال با کیفیت در ساخت بدنه استفاده نشود، احتمال زنگ زدگی در آن وجود دارد.

برخی از شیرآلات روکار غیر اهرمی هستند، یعنی دارای دو دستگیره پیچی به جای یک دستگیره با عملکرد اهرمی هستند. دستگیره های اهرمی در مصرف آب صرفه جویی می کنند.

شیرآلات روکار اهرمی آشپزخانه

یکی دیگر از شرکت های تولید کننده شیرآلات بهداشتی، راسان می باشد.

این شرکت با استفاده از بهترین مواد و قطعات در ساخت شیرآلات خود توجه بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است. در صفحه زیر می توانید با انواع شیرآلات تولید شده شرکت راسان آشنا شوید.

شیرآلات توکار

نوع جدید و کاربردی شیرآلات مدل توکار است. در این شیرآلات برخلاف مدل روکار، اکثر قطعات داخل دیوار نصب می شود. یعنی دیوار کنده می شود و قطعاتی مثل کارتریج داخل دیوار قرار می گیرند. در این صورت شما فقط بخش هایی که نیاز دارید را روی دیوار می بینید.

قطعاتی مثل شلنگ توالت و یا سری دوش حمام روی دیوار مشخص هستند. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که قطعات داخل دیوار چه می شوند؟ این قطعات با استفاده از یک صفحه روکار داخل دیوار مخفی می شوند.

شیرآلات توکار روشویی

مزایا و معایب شیرآلات توکار

در این بخش به معرفی مزایا و معایب شیرآلات توکار می پردازیم و آن ها را بررسی می کنیم.

مزایا شیرآلات توکار

شیرآلات توکار فضای کمتری را اشغال می کنند. بنابراین برای سرویس بهداشتی های کوچک بسیار مناسب هستند. در شیرآلات مدل توکار، از قطعاتی که سبب افزایش فشار آب می شوند، استفاده شده است. به همین دلیل در بهینه کردن مصرف آب به میزان 30 درصد موثر هستند.

عمر شیرآلات توکار بالا است. در مدل توکار به دلیل نصب قطعات در داخل دیوار، آسیب کمتری می بینند و عمر بالاتری دارند. به همین دلیل تمیز کردن آن ها نیز آسان تر است.

شیرآلات توکار حمام
معایب شیرآلات توکار

معایب شیرآلات توکار عبارت اند از:

 • نصب دشوار به دلیل کندن دیوار
 • قیمت بالا
 • نیاز به فضای کافی در دیوار
 • ایجاد رسوب در صورت تمیز نکردن
شیرآلات توکار سرویس بهداشتی

شرکت kwc از سال 1363 به تولید شیر های بهداشتی و ساختمانی مشغول است. این شرکت با تولید انواع کاربرد ها از جمله شیرآلات توکار و استفاده از بهترین متریال، موفق به کسب گواهی نامه های جهانی شده است. 

برای آشنایی با انواع مدل های شیرآلات به صفحه زیر مراجعه کنید.

شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی دارای سنسور هایی هستند که بدون برخورد فیزیکی با دست جریان آب در آن ها برقرار می شود. در واقع با داشتن حسگر مادون قرمز و قرار دادن اشیا و دست در این ناحیه آب جاری می شود.

شیرآلات چشمی دارای چند بخش هستند. دهانه، سنسور، بدنه، کارتریج، منبع تغذیه و شیر فلکه چشمی.

بعد از قرار گرفتن دست و یا شی در این ناحیه، سنسور مادون قرمز بعد از تشخیص سیگنال الکترونیکی، آن را به شیر فلکه می فرستد. اطلاعات توسط سنسور در این قسمت دریافت می شود و باعث برقراری جریان آب می شود.

شیرآلات چشمی

مزایا و معایب شیرآلات چشمی

هر تکنولوژی دارای خوبی و بدی است. با خواندن این بخش می توانید با مزایا و معایب شیرآلات چشمی آشنا شوید.

مزایا شیرآلات چشمی

مزایای شیرآلات چشمی به شرح زیر است:

 1. رعایت بهداشت
 2. صرفه جویی در مصرف آب
 3. نصب آسان

برقراری جریان آب در شیرآلات چشمی با استفاده از اشعه مادون قرمز و بدون دخالت دست انجام می شود. بنابراین بهداشت محیط رعایت می شود. می توان از شیرآلات چشمی در مکان های عمومی و بیمارستان ها استفاده کرد.

یکی از قابلیت هایی که شیر های چشمی دارند، قطع و وصل شدن جریان آب به صورت اتوماتیک است. این موضوع به صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند.

شیرآلات چشمی مجهز به سنشور مادون قرمز دستشویی
معایب شیرآلات چشمی

در صورتی که حسگر شیر به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است در هنگام کار کردن دچار مشکل شوید. در این صورت حسگر ها به درستی دست را تشخیص نمی دهند و جریان آب دیرتر برقرار می شود.

شیرآلات چشمی قیمت بالاتری نسب به نوع معمولی دارند. اما این ایراد خیلی جایز نیست. زیرا برای خرید بهترین جنس باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کرد.

شیرآلات روشویی چشمی

یکی از بهترین شرکت هایی که شیرآلات چشمی را تولید می کند، kwc است. کی دبلیو سی امروزه موفق به تولید شیرآلات روکار، توکار و چشمی در مدل های مختلفی شده است.

در مقاله راهنمای خرید شیرآلات kwc تمامی محصولات این شرکت بررسی شده است. همچنین جهت آشنایی با قطعات و متریال استفاده شده، یک فیلم تهیه شده است. حتما آن را مشاهده کنید.

شیرآلات کلاسیک

شیرآلات کلاسیک دارای ظاهر قدیمی هستند. از دو دستگیره برای تنظیم فشار آب و مخلوط شدن آب گرم و سرد در آن ها استفاده شده است.

شیرآلات مدل کلاسیک دارای انواعی از کاربرد های مختلف مثل شیر ظرفشویی، حمام، روشویی و توالت هستند. نصب شیرآلات کلاسیک در روی سینک آشپزخانه و در چینی دستشویی و به صورت توکاسه انجام می گیرد.

اما توجه داشته باشید که شیرآلات کلاسیک به دلیل قدیمی بودن ممکن است کیفیت لازمه را نداشته باشند. بنابراین اگر طرفدار این مدل شیرآلات هستید حتما از برند های معتبر آن را تهیه کنید.

شیر ظرفشویی کلاسیک

با توجه به اینکه شیرآلات کلاسیک قدیمی هستند، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. شرکت شودر موفق به تولید شیرآلات کلاسیک با کیفیت بسیار خوبی شده است.

برای اطلاع از انواع شیرآلات تولید شده شرکت شودر، به لینک زیر مراجعه کنید.

شیرآلات لمسی

نوع دیگری از شیرآلات ساختمانی لمسی یا تاچ هستند. شما می توانید با استفاده از لمس دست و یا ساعد در محل مورد نظر جریان آب را برقرار کنید. با استفاده از شیرآلات لمسی می توانید در مدت زمان دلخواه خود جریان آب را قطع کنید.

شیرآلات سینک ظرفشویی لمسی

مزایا و معایب شیرآلات لمسی

برای اطمینان از خرید شیرآلات لمسی، لازم است تا مزایا و معایب آن بررسی شود. 

مزایا شیرآلات لمسی

شیرآلات لمسی آب کمتری را مصرف می کنند. بنابراین در صرفه جویی در مصرف آب نقش موثری دارند. همچنین به دلیل تماس دست کمتر، تا حدودی نیز بر بهداشت محیط تاثیر می گذارند.

شیرآلات مدل لمسی سبب دوام ظاهری شیر نیز می شود. زیرا با تماس کمتر، آبکاری نیز دوام بیشتری خواهد داشت. استفاده راحتی دارند و با استفاده از لمس دست می توان جریان آب را برقرار کرد. همچنین احتمال کمتری برای رسیدن به درجه حرارت شدید دارند.

شیرآلات آشپزخانه تاچ (لمسی)
معایب شیرآلات لمسی

معایب شیرآلات لمسی به شرح زیر است:

 • قیمت بالای شیرآلات
 • نحوه تعمیر و تعویض قطعات

اگر سنسور تاچ شیر دچار اختلال شود می توانید با تعویض این قطعه دوباره از شیر استفاده کنید. اما برای تعویض حتما نیاز به کارشناسان در این زمینه می باشد.

شیرآلات سینک ظرفشویی لمسی

شرکت شودر علاوه بر تولید شیرآلات کلاسیک، به تولید مدل های مختلف شیرآلات مشغول است. یکی از این مدل ها شیرآلات چشمی و لمسی هستند. 

مقاله راهنمای خرید شیرآلات شودر، همراه با فیلم آن، شما را با انواع شیرآلات تولید شده شودر به همراه متریال و قطعات آن آشنا می کند.

شیرآلات ساختمانی مورد استفاده در منزل

در منازل از شیرآلات ساختمانی در مکان های مختلفی مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می شود.

بنابراین با توجه به محیط مورد استفاده، شیرآلات در مدل های مختلفی تولید می شوند. شما می توانید با توجه به نیاز خود و فضایی که در اختیار دارید، شیر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

راهنمای خرید شیرآلات

در این بخش قصد داریم تا شما را با انواع شیرآلاتی که در منزل استفاده می شود آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شیرآلات توکار حمام

انواع شیرآلات بهداشتی و ساختمانی به شرح زیر می باشند:

 1. شیرآلات ظرفشویی
 2. شیر های توالت
 3. شیرآلات روشویی
 4. شیر های حمام
شیر حمام

شیرآلات ظرفشویی

شیرآلات ظرفشویی در آشپزخانه مورد استفاده هستند. این شیرآلات معمولا در نوع اهرمی در کنار سینک نصب می شوند. مدل های دیگری از شیرآلات ظرفشویی هستند که در دیوار نصب می شوند. البته برای خرید شیرآلات دیواری باید به لوله کشی آشپزخانه خود دقت کنید.

انواع شیرهای آشپزخانه عبارت اند از:

 • ظرفشویی دو منظوره
 • آشپزخانه شاوری
 • سینک ظرفشویی علم فنری
 • آب ظرفشویی با علم ثابت
 • آشپرخانه دیواری

 

به شیر ظرفشویی، شیر آشپزخانه، سینک یا آب ظرفشویی نیز گفته می شود. در ادامه این بخش با انواع مدل های شیرآلات سینک آشنا می شویم.

شرکت عامری معروف به کرومات از سال 1383 شروع به تولید شیرآلات بهداشتی کرده است. کرمات تنها بعد از 8 سال از فعالیت خود توانست تا گواهی نامه ایزو 9001 را کسب کند.

برای آشنایی با مدل های شیرآلات کرومات به لینک زیر مراجعه کنید. 

شیرآلات ظرفشویی دو منظوره

در طی چرخه آب در طبیعت، آلودگی ها به مولکول های آب اضافه می شود. بخش بسیار بزرگی از آلودگی در مراحل تصفیه آب از بین می رود. اما ممکن است برخی از این آلودگی ها تا مراحل آخر باقی بماند و یا به علت قدیمی بودن سیستم لوله کشی نیز دوباره به آب اضافه شوند. به همین دلیل در منازل از دستگاه آب شیرین کن استفاده می شود.

دستگاه تصفیه آب، نیاز به شیر جداگانه برای خروج آب دارد. به همین منظور شیرآلات دومنظوره تولید شده است.

شیرآلات ظرفشویی دو منظوره

شیرآلات دو کاره دارای خروجی مجزا هستند. از این خروجی، آب تصفیه شده در اختیار ما قرار می گیرد. به شیرآلات دو منظوره، دوکاره نیز گفته می شود.

خروجی شیرآلات دو منظوره

دستگاه تصفیه آب با استفاده از فیلتر هایی که دارد مراحل تصفیه را انجام می دهد. بعد از این فرایند احتیاج به شیر جداگانه برای خروج آب تصفیه شده است. شیرآلات دو منظوره به دستگاه آب شیرین کن متصل می شوند.

شیرآلات آشپزخانه دوکاره

شیرآلات دو منظوره توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. یکی از این شرکت ها قهرمان می باشد.

شما می توانید با مراجعه به لینک زیر با انواع شیرآلات تولید شده توسط شرکت قهرمان آشنا شوید.

شیرآلات آشپزخانه شاوری

شیرآلات آشپزخانه شاوری داخل علم خود یک شلنگ دارند. شما می توانید برای شستشو سینک از سری شلنگ دار آن استفاده کنید و به همه نقاط دسترسی داشته باشید.

شیرآلات شلنگدار دارای دستگیره اهرمی هستند. همچنین در کنار سینک نصب می شوند.

علم شیرآلات شاوری

این مدل شیرآلات دارای علم شاوری هستند. منظور از علم شاوری نصب بودن یک شلنگ در علم شیر می باشد. قطر این شلنگ معمولا از 600 میلی متر تا 900 میلی متر متفاوت است. شلنگ شیرآلات شاوری داخل علم به صورت مخفی قرار گرفته است.

نحوه استفاده از شیرآلات شاوری به این صورت است که علمک و یا سردوش شیر به سمت بیرون کشیده می شود تا شلنگ در دسترس قرار بگیرد. شلنگ داخل علم بلند است و دسترسی به همه نقاط سینک را فراهم می کند. همچنین به صورت 360 درجه نیز قابل چرخش است.

به شیرآلات شاوری شلنگ دار نیز گفته می شود.

شیر ظرفشویی شلنگ دار

شیرآلات سینک ظرفشویی علم فنری

بعضی از شیرآلات علم فلزی و یکسره ندارند. از فنر به عنوان علم استفاده می شود. داخل علم این شیر ها یک شلنگ قرار دارد. با حرکت سردوش می توانید به نقاط سینک دسترسی داشته باشید.

شیر ظرفشویی فنری

شلنگ داخل علم شیرآلات فنری به بلندی نوع شاوری نیست. و محدوده حرکتی کوچکی را نیز پوشش می دهد. این شلنگ مانند شاوری نیز به صورت مخفی در شیر قرار نگرفته است.

برند های بسیار زیادی در کشور عزیزمان ایران، در حال تولید شیر های ساختمانی هستند. در صفحه زیر لیستی از بهترین شرکت های تولید کننده برای شما آورده شده است. فیلم تهیه شده را نیز حتما تماشا کنید.

شیرآلات آب ظرفشویی با علم ثابت

می توان گفت یکی از تفاوت های شیرآلات آشپزخانه، مدل علم آن می باشد. برخی از شیرآلات ظرفشویی دارای علم ثابت هستند. 

در برخی از مدل های طراحی شده علم را می توان به سمت چپ و راست حرکت داد. برخی دیگر از مدل ها نیز علم قابل چرخش در محدوده حرکت بیشتری از چپ و راست یعنی 360 درجه را دارند.

شیر ظرفشویی علم ثابت اهرمی

شیرآلات آشپزخانه دیواری

ویژگی های شیرآلات آشپزخانه دیواری به شرح زیر است:

 • دو دستگیره 
 • حفظ ظاهر قدیمی
 • نصب بر روی دیوار

این شیرآلات روی دیوار نصب می شوند. بنابراین دیوار آشپزخانه شما باید دارای لوله کشی باشد. شیرآلات دیواری معمولا دارای دو دستگیره پیچی هستند. اما نوع اهرمی آن نیز تولید می شود.

شیر آشپزخانه دیواری اهرمی تک دستگیره

شیرآلات توالت

شیر های توالت برای نصب در سرویس بهداشتی طراحی و تولید می شوند. کار شیر توالت توزیع آب از طریق شلنگ توالت می باشد. نصب آن ها روی دیوار انجام می شود. 

شیرآلات توالت با هدایت آب به شلنگ، آب را در اختیار ما قرار می دهد. اغلب شیر های توالت به صورت اورجینال شلنگ ندارند و شما باید جداگانه شلنگ را تهیه کنید.

شیرآلات توالت

شیرآلات روشویی

از شیرآلات روشویی برای نصب در سرویس بهداشتی استفاده می شود. البته برای نصب شیر های روشویی باید حتما کاسه روشویی و لوله کشی های مخصوص در محل مورد نظر شما وجود داشته باشد. 

شیرآلات روشویی با توجه به نیاز های مختلف مصرف کنندگان و محیط هایی که می خواهید شیرآلات را نصب کنید، در مدل های متفاوتی تولید می شود.

انواع شیر های دستشویی عبارت اند از:

 1.  پایه بلند
 2.  علم متحرک
 3.  پایه کوتاه
 4.  چشمی
شیرآلات روشویی

شیرآلات روشویی پایه بلند

شیر های روشویی پایه بلند، امکان استفاده راحت برای اعمال شستشو را فراهم می کند. اگر کاسه روشویی شما روی کابینت روشویی نصب شده باشد، برای استفاده بهتر از فضا می توانید از این مدل شیر استفاده کنید.

شیر های روشویی پایه بلند دارای دستگیره با عملکرد اهرمی هستند.

شیرآلات روشویی پایه بلند

شیرآلات دستشویی با علم متحرک

علم این مدل شیرآلات روشویی، متحرک است. شما می توانید علم این شیر را به سمت چپ و یا راست حرکت دهید. شیرآلات دستشویی با علم متحرک در دو عملکرد اهرمی و پیچی تولید می شوند.

شیرآلات روشویی با علم متحرک (زدرا)

شیرآلات سرویس بهداشتی پایه کوتاه

این شیر ها دارای علم ثابت هستند. مانند نوع پایه بلند از دستگیره با عملکرد اهرمی در ساخت استفاده شده است. شیرآلات پایه کوتاه روشویی فضای کمتری را از محیط اشغال می کنند.

شیر روشویی پایه کوتاه

شیرآلات توکاسه چشمی

شیرآلات روشویی چشمی مجهز به سنسور مادون قرمز هستند. فقط کافی است دست و یا اشیا مورد نظر خود را زیر شیر قرار دهید تا جریان آب بر قرار شود. از مزیت های شیرآلات چشمی حفظ بهداشت محیط است. 

شیرآلات چشمی

شیرآلات حمام

این شیرآلات به وسیله دوش و آبریز آب را به بیرون منتقل می کنند. در واقع با استفاده از شیر حمام و قطعات تعبیه شده، آب به بیرون منتقل می شود. 

قابل ذکر است که اغلب شیرآلات حمام بدون علم دوش به فروش می رسند. بنابراین باید در هنگام خرید علم را به صورت جداگانه تهیه کنید.

شیرآلات حمام

جنس شیرآلات ساختمانی

با توجه به استفاده روزمره از شیرآلات و تماس مستقیم با آب باید از مواد و متریال با کیفیتی در ساخت استفاده شود. زیرا شیرآلات در تماس مستقیم با آب، ممکن است دچار پوسیدگی و یا زنگ زدگی شوند. 

متریال استفاده شده باید در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشند. موادی که در ساخت شیرآلات بهداشتی استفاده می شود باید سبب افزایش طول عمر محصول شود. زیرا که شیرآلات به صورت روزانه مورد استفاده هستند.

در ادامه شما را با انواع متریال استفاده شده در شیرآلات آشنا می کنیم.

شیر سینک آشپزخانه اهرمی

متریال استفاده شده در شیرآلات بهداشتی و ساختمانی عبارت اند از:

 1. آلیاژ برنج
 2. آبکاری تحت خلا
 3. فلز زاماک

جنس بدنه شیرآلات بهداشتی ساخته شده از آلیاژ برنج

آلیاژ برنج فلزی است که از ترکیب شدن مس و روی ساخته شده است. در ساخت برنج از درصد بسیار ناچیزی سرب نیز استفاده شده است. تمامی تولید کنندگان شیرآلات از درصد مورد تایید سازمان استاندارد جهانی برای ساخت برنج استفاده می کند.

آلیاژ برنج استفاده شده در ساخت بدنه شیرآلات

ویژگی آلیاژ برنج

آلیاژ برنج به دلیل ویژگی هایی که دارد بهترین مواد برای ساخت بدنه شیرآلات محسوب می شود. به دلیل خاصیت ضد زنگ و ضد میکروبی از بدنه شیرآلات محافظت می کند.

فلز مس در آلیاژ برنج

فلز مس خاصیت ضد میکروبی دارد. بنابراین سبب بهداشت شیر نیز می شود و از تجمع باکتری و قارچ جلوگیری می کند. مس به دلیل نقطه ذوب پایینی که دارد، بدنه شیر را از زنگ زدگی محافظت می کند.

فلز مس قابل بازیافت است. همچنین در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است.

فلز مس از ترکیبات آلیاژ برنج، برای ساخت بدنه شیرآلات است.
فلز روی در آلیاژ برنج

فلز روی به مرور زمان و در هنگام کار کردن ممکن است سبب ترد شدن و شکننده شدن شود. اما تولید کنندگان شیرآلات برای جلوگیری از شکننده شدن مقداری قلع به آن اضافه می کنند.

فلز روی از ترکیبات آلیاژ برنج شیرآلات
سرب در آلیاژ برنج

فلز سرب سبب انعطاف پذیری آلیاژ برنج می شود. در گذشته سرب استفاده شده در برنج حدود 8% بوده است. اما با توجه به آزمایشات انجام شده و تغییرات فیزیکی که سرب در آب ایجاد می کند، میزان استفاده از سرب در آلیاژ برنج حدود 0.25% می باشد.

سرب استفاده شده در آلیاژ برنج به کمترین میزان

فرایند آبکاری شیرآلات ساختمانی

فرایند آبکاری در سطح خارجی شیرآلات انجام می شود. در آبکاری سبب می شود تا رنگ شیرآلات تغییر کند. این فرایند با استفاده از تکنولوژی های متفاوتی انجام می شود.

آبکاری با رنگ پودری الکترواستاتیک و pvd در شیرآلات بهداشتی انجام می پذیرد. در ادامه با این دو فرایند آشنا می شویم.

آبکاری پودری الکترواستاتیک

رنگ پودری الکترواستاتیک، متشکل از ذرات ریز و خشک رزین به همراه دانه های انتخابی می باشد. در این فرایند پودر رزین به سطح فلز پاشیده می شود. سپس طی مدت زمان مشخص و دمای متناسب سبب ایجاد یک عایق می شود. 

آبکاری شیر روشویی اهرمی با ابکاری pvd رنگ مشکی
مراحل آبکاری پودری الکترواستاتیک

مراحل آبکاری پودری الکترواستاتیک به شرح زیر است:

 1. شستشو
 2. رنگ آمیزی
 3. حرارت دهی
 4. سرد کردن
 5. بسته بندی

در ابتدا به منظور چربی زدایی و رفع آلودگی شستشو انجام می شود. بعد از آن نوبت به رنگ آمیزی شیر است.

بعد از فرایند رنگ کردن به منظور خشک شدن سریع رنگ مرحله حرارت دهی را داریم. بعد از تمامی این مراحل شیرآلات سرد و آماده بسته بندی و فروش می شوند.

آبکاری تحت خلا قرمز رنگ شیر روشویی توکار
مزایای آبکاری پودری الکترواستاتیک

ویژگی های آبکاری پودری به شرح زیر است:

 1. ایجاد پوشش رنگی یکنواخت
 2. قابلیت استفاده بر روی بسیاری از فلزات
 3. تنوع بسیار بالا در رنگ
شیر و علم دوش حمام روکار با آبکاری تحت خلا نارنجی رنگ

آبکاری تحت خلا pvd

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، روش های نوین و جدیدی برای مراحل ساخت شیرآلات استفاده می شود. در مرحله آبکاری علاوه بر استفاده از آبکاری پودری می توان از آبکاری تحت خلا نیز استفاده کرد. 

در این روش لایه ی نازکی از فلزات مقاوم و رنگ مورد نظر در دمای بالا روی سطح شیرآلات رسوب می کند. در آبکاری با ایجاد لایه مقاوم استحکام کار بالا می رود. واژه pvd به معنای انباشت بخار فیزیکی است.

شیر ظرفشویی اهرمی با آبکاری صورتی
مزایا آبکاری تحت خلا pvd

ویژگی های آبکاری با روش pvd مقاومت در برابر دمای بالا و همچنین استحکام بدنه می باشد. آبکاری تحت خلا خاصیت ضد میکروبی و باکتریایی در شیر ایجاد می کند.

آبکاری pvd شیر را در برابر لکه و خوردگی نیز محافظت می کند.

شیر ظرفشویی اهرمی با آبکاری زرد

ساخت دستگیره شیرآلات از فلز زاماک

همانطور که گفته شد تنظیم دمای آب و تغییر شدت جریان آب با دستگیره انجام می شود. تولید کنندگان شیرآلات از فلز زاماک برای ساخت دستگیره استفاده می کنند. 

زاماک در برابر ساییدگی و خورده شدن شیر را محافظت می کند. 

شیر سینک ظرفشویی اهرمی

قطعات استفاده شده در شیرآلات بهداشتی

در ساخت شیرآلات از قطعاتی استفاده می شود که سبب بهینه شدن مصرف آب می شوند. همچنین عملکرد شیرآلات را بهبود می بخشند. 

قطعات استفاده شده در شیرآلات بهداشتی عبارت اند از:

 • کارتریج
 • آبفشان
 • شلنگ پیسوار

کارتریج جهت کنترل میزان دبی آب

از مهم ترین قطعاتی که در ساخت شیرآلات استفاده می شود، کاتریج یا مغذی است. در داخل کارتریج اهرمی وجود دارد که مستقیما به دستگیره متصل می شود. بدین وسیله به همراه کارتریج و دستگیره، فشار و میزان گرمی و سردی آب تغییر پیدا می کند. 

کارتریج می تواند میزان دبی آب را کنترل کند. اندازه کارتریج ربط مستقیمی با شدت جریان و خروج آب دارد.

معمولا از جنس سرامیک ساخته می شوند. استفاده از سرامیک در دو سطح کارتریج حرکت اهرم را آسان می کند. علاوه بر آن سبب افزایش طول عمر این قطعه می شود.

کارتریج سرامیکی شیرآلات برای کنترل میزان خروجی آب

آبفشان جهت مخلوط کردن آب و هوا

در علم شیرآلات بهداشتی از قطعه ای به نام آبفشان استفاده می شود. این قطعه آب و هوای اطراف را مخلوط می کند و سبب می شود تا آب با فشار بسیار بیشتری به سمت بیرون بریزد. 

مخلوط کردن آب و هوا باعث افزایش میزان فشار آب می شود و دیگر شما نیازی به زیاد کردن شدت جریان آب نخواهید داشت. همچنین سبب می شود تا به میزان 30 تا 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی شود.

به آبفشان پرلاتور نیز گفته می شود.

آبفشان شیرآلات جهت کمک کردن به افزایش فشار آب

شلنگ پیسوار جهت اتصال آب

در شیرآلات روشویی و ظرفشویی جهت اتصال آب به محل مورد نظر از شلنگ پیسوار استفاده می شود. این شلنگ آب را از لوله کشی ساختمان به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی متصل می کند. 

به دلیل اینکه به صورت مکرر جریان آب از شلنگ پیسوار رد می شود، باید حتما دارای انعطاف پذیری بالایی باشد. شلنگ پیسوار به شیر پیسوار موجود در منزل متصل می شود و سبب اتصال آب می شود.

شلنگ پیسوار شیرآلات برای انتقال آب گرم و سرد

خرید اینترنتی شیرآلات بهداشتی از کدام سایت امکان پذیر است؟

برای خرید انواع شیرآلات و برند های متنوع به فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی نقشینه مراجعه کنید. در سایت فروشگاه نقشینه تمامی محصولات از برند های معتبر معرفی شده اند. 

شیرآلات سرویس بهداشتی

قیمت شیرآلات ساختمانی را از کجا بگیریم؟

با توجه به تغییرات قیمت ها در بازار بهتر است که قبل از ثبت سفارش و خرید خود، از قیمت شیرآلات اطلاع پیدا کنید.

با مراجعه به سایت نقشینه امکان اطلاع از آخرین قیمت ها وجود دارد.

امکان قیمت گیری نیز از طریق تماس با شماره تلفن های زیر امکان پذیر است.

02122337945

02122337953

گارانتی و خدمات پس از فروش شیرآلات ساختمانی چه قدر است؟

ضمانت و خدمات پس از فروش شیرآلات با توجه به برندی خریداری می کنید، مشخص می شود. اما به طور کلی شیرآلات بهداشتی به مدت 5 سال گارانتی دارند.

نصب شیرآلات بهداشتی چگونه انجام می شود؟

نصب شیرآلات با توجه به کارایی و لوله کشی ساختمان شما متفاوت است. برای مثال همانطور که گفته شد برای نصب شیرآلات توکار باید دیوار کنده شود و قطعات داخل دیوار قرار گیرد. بنابراین شما برای نصب به متخصصان این حوزه نیاز دارید.

علاوه بر آن برای جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات و بدنه شیر و بهره مندی از گارانتی و خدمات پس از فروش، حتما از سرویس کاران شرکت برای نصب استفاده کنید.

جمع آوری مطالب راهنمای خرید شیرآلات

در این مقاله شیرآلات از نظر نوع کاربری تقسیم شده اند. شیرآلات دو دستگیره، اهرمی، روکار، توکار، چشمی، کلاسیک و لمسی جزو این دسته می باشند. در این قسمت شما علاوه بر آشنایی با انواع شیرآلات تولید شده می توانید مزایا و معایب هر کدام را نیز مطالعه کنید.

در ادامه انواع شیرآلاتی که در منزل مورد استفاده قرار می گیرد، معرفی شده است. شیرآلات ظرفشویی، توالت، روشویی و حمام در خانه نصب و مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرآلات ظرفشویی در نوع های زیادی مثل دومنظوره، شاوری، علم فنری و علم ثابت و آشپزخانه دیواری تقسیم بندی می شوند. مثلا برای سینک های بزرگ از شیرآلات شاوری و برای آشپزخانه هایی با دستگاه تصفیه آب شیر دو منظوره مورد استفاده می باشد.

همچنین شیرآلات روشویی با توجه به محیطی که استفاده می کنید و نوع کاسه روشویی، در مدل های شیرآلات دستشویی پایه کوتاه، پایه بلند و روشویی متحرک و چشمی تولید می شود. 

انواع متریال استفاده شده در شیرآلات مثل آلیاژ برنج، فلز زاماک و نوع آبکاری شیرآلات را بیان کردیم. مهم ترین قطعات در ساخت شیرآلات یعنی کارتریج، آبفشان و شلنگ پیسوار معرفی شده اند.

مدت زمان گارانتی، نصب، نحوه خرید و قیمت گیری نیز توضیح داده شده است.

سبد خرید
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟